SLOVENSKÝ ČUVAČ

SLOVENSKÝ ČUVAČ

SLOVENSKÝ ČUVAČ

SLOVENSKÝ ČUVAČ

SLOVENSKÝ ČUVAČ

Štandard FCI Slovenský čuvač (142)

 

Pôvod: Slovenská republika
Použitie: pastiersky pes
Klasifikácia: 1. skupina – pastierske a dobytkárske psy (okrem švajčiarskych  salašníckych psov)
1. sekcia – pastierske psy bez skúšky
Dátum publikovania platného štandardu: 18.8.1965

História:

Slovenský čuvač, ktorý patrí ku skupine bielych horských a pastierskych psov, bol FCI uznaný 18.8.1965. Chovom čistokrvných slovenských čuvačov sa zaoberajú chovatelia na Slovensku a v Čechách od 30-tych rokov 20. storočia. Prof MVDr. Antonín Hrůza zaregistroval do plemennej knihy prvý vrh 4.6.1929. Chovateľský klub bol založený v roku 1933.

Celkový vzhľad a schopnosti:

Plemenné znaky slovenského čuvača zodpovedajú horskému typu psa tvrdej konštitúcie, statnej postavy s huňatým bielym kožuchom. Má silnú kostru a živú, ostražitú, neohrozenú a bystrú povahu. Je prispôsobený drsnému podnebiu. Slovenský čuvač je mierne obdlžníkového tvaru v pomere 9:10, na silných, dosť vysokých nohách. Účelové zaradenie je dané odpradávna používaním slovenského čuvača ako pastierskeho a salašníckeho psa na horských holiach a strážneho psa na stráženie príbytkov a hraníc. Podľa prastarej tradície sa chová vždy v bielej farbe, aby sa aj v noci dal rozoznať od dravých šeliem.

HLAVA

Papuľa: je silná, má rovný profil a zaberá takmer polovicu dĺžky hlavy. Je dosť široká a mierne sa zužuje k tupým nozdrám čiernej farby.

Pysky: sú primknuté, v kútikoch uzavretého tvaru, s čiernou sliznicou, ktorá papuľu úzko a bez previsov lemuje. Pysky sú stredne hrubé, podnebie je čierne.

Čeluste: sú silné, s pravidelným, vždy úplnym chrupom a s nožnicovým záhryzom.

Čelový sklon: mierny

Lebka: silná, podlhovastá, v mozgovej časti široká, čelo je zreteľné, široké, s plytkou úžľabinkou, ubiehajúce dozadu. Očnicové oblúky sú primerané a na boky sklonené. Temeno hlavy je ploché, tylo zreteľné, s ostrým prechodom k silnému, mierne vyniknutému väzu. Profil temena je mierne zaoblený.

Oči: tmavohnedé, oválne, bystrého pohľadu, priamej polohy. Viečka sú čierne, priliehajúce, sliznica vnútorných kútikov je tmavá, dojem výrazný.

Uši: sú vysoko nasadené, pri koreni pohyblivé, kratšie, klopené do bočne neseného “V” pozdĺž hlavy. Srsť na uchu je od polovice krátka, jemná. Dolný okraj ucha v pokoji siaha maximálne po kútiky pyskov.

Krk: je nasadený priamo a vo vzduchu je vysoko nesený. Je rovnako dlhý ako hlava, pri psoch je veľmi silný, bez laloka a s peknou hrivou.

TELO

Prsia: široké, prsná kosť je v rovine s ramennými kĺbmi.

Hrudník: v rebrách dobre vyklenutý

Hrudná kosť: leží nad polovicou výšky v kohútiku a siaha pod úroveň lakťa. Dĺžka hrudníka presahuje polovicu dĺžky tela, jeho šírka štvrtinu výšky v kohútiku. Rebrá sú klenuté, dozadu sklonené, dobre uzatvárajú brucho a slabinu.

Chrbát: rovný, v bedrách mierne klenutý, stredne dlhý, silný

Bedrá: s krížami sú dobre viazané a svalnaté, primerane dlhé a veľmi pevné.

Brucho a slabiny: sú primerané trupu, mienre vtiahnuté

Zadok: silný, štvorcový, ľahko sklonený

Chvost: nižšie nasadený, v pokoji zvislý, siahajúci po pätu. Má tvar cigary, bez zdvihnutého hrotu. Vo vzduchu a v pohybe je nesený oblúkovito nad bedrami

KONČATINY

Predné končatiny: postoj je priamy, stĺpovitý, s dobrým zauhlením ramena a lakťa, laby sú silné, sú okruhlé a zavreté. Končatiny sú vcelku dosť vysoké, najmä u psa.

Plece: strmé a dlhé, rameno svalnaté, pevne primknuté k telu, sklonené k lakťu, so silným svalstvom

Predlaktie: zvislé, svalnaté a dlhé.

Zápästie: kostnaté a silné

Záprstie: krátke, silné, mierne sklonené

Labka: má silné prsty a pazúriky, pevnú klenbu, zovretý tvar, mäsité čierne nášľapové podušky a je dobre zarastená srsťou

Zadné končatiny

Zadok so stehnom: tvoria svalnatý, značne široký celok podlhovastého tvaru.

Koleno: je svalnaté, dobre zauhlené. Predpätie: je šikmé, dlhé, so svalnatým lýtkom

Pätový kĺb: je silný s kostnatou pätou, tupo zauhlený, s nižším, výrazným a širokým kĺbom

Priehlavok: je kratší a silný, postavený zvisle, spojený s predpätím plynulo, bez zaškrtenia pätovým kĺbom. Vlčie pazúriky nie sú žiaduce.

Zadné laby: sú trochu kratšie než predné, ináč rovnako utvárané. Záprstie je trochu silnejšie a strmšie

KOŽUCH

Srsť: hustá, bielej farby, žltkastý nádych pri koreňoch nosa je prípustný, ale nežiadúci, zreteľné žlté škvrny sú neprípustné. Okrem hlavy a končatín srsť tvorí hustý, huňatý kožuch, bez cestičky na chrbte a bez závesov na chvoste a zadnej časti stehien. Pri psoch je nápadná hriva, srsť na hlave a končatinách je krátka, priliehava, na zadných stranách končatín trochu dlhšia. Od koreňov uši dozadu prechádza pozvoľna v hrivu. V kožuchu kryjú pesíky úplne podsadu sú 5-15 cm dlhé, v hrive najhrubšie, inde mierne zvlnené. Na chrbte tvoria niekoľko priečných vĺn zo súvislých polokučier. Samostatné kučery a rozpadavý kožuch sú nežiadúce. Kyprosť a uzavretie kožucha sú podmienkou. Podsada je jemná, hustá, páperovitá, asi polovičnej až dvojtretinovej dĺžky v porovnaní s pesíkmi. V lete vypĺzne, kožuch stratí na huňatosti, ale nepoľahne, v  dôsledku zvlnenia pesíkov si stále udržiava kyprosť a na chrbte netvorí cestičku.

Koža: na trupe voľná, na ostatných častiach tela tesne priliehajúca k telu, s ružovou pokožkou, pigmentovanou čierne len v okolí nozdier, papule a očí, kde prechádza do tmavých slizníc. Čierny pigment majú tiež podu šky labiek.

CHÔDZA

Slovenský čuvač sa pohybuje ľahko, obratne a rýchlo v každom teréne a za každého počasia, s obľubou klusá.

VEĽKOSŤ

Výška psa v kohútiku 62-70 cm, sučky 59-65 cm

CHYBY

Ľahké chyby: plochá a plytká hruď, následky rachitídy alebo psinky, nesymetrický chvost, nesymetrické uši, pysky odtiahnuté od seba, splývavá alebo úplne skučeravená srsť, slabé osrstenie brucha, slabín a pohlavných orgánov

Ťažké chyby: neúplný chrup, medvedie laby, veľmi uvolnené pysky, škvrny na mihalniciach a      pyskoch

Vylučujúce vady: predhryz, podhryz, kliešťový zhryz, žlté škvrny kožucha, úplne svetlé dračie oko, ružové škvrny na nose a kryptorchizmus

 

KLUB


 

logo-cuvac-200px

 

PODSTRÁNKYOznamy

Chovatelia
Šteniatka

ZASTREŠUJÚCE ORGANIZÁCIE


 

80fci_logo

80logo_skj

70spz_logo

PODPORTE NÁS


 

baner-PPZ-200x55